Bambuskeskus
Ilus ja ülitugev bambus –
suurepärane materjal siseviimistluses ja ehituses
Kui otsid ehitus- või siseviimistlusmaterjali, mis oleks ühtaegu atraktiivne, vastupidav ja sealjuures keskkonnasõbralik, siis selleks on bambus, millele ei ole teiste orgaaniliste materjalide kõrval väärilist vastast.
Bambuskeskus OÜ on tegutsenud alates 2017 ning ettevõtte tootevalikus on bambusest ehitusmaterjalid ja bambusmööbel. Toodete valik on äärmiselt lai – ainuüksi erinevaid bambusparketi variante on 60. Bambuskeskus OÜ on MOSO International B.V. (Holland) ametlik esindaja Eestis: www.moso.ee
Tugev kui teras
Võib kõlada üllatavana, kuid bambust võib nimetada teraspuiduks. Puerto Ricos on tehtud katseid, kus selgus, et bambus ei jää oluliselt alla terasele. Bambusa tulda talus 23 tonnist raskust 2,50 sentimeetri kohta, enne kui murdus, teras aga 27 tonnist raskust. Hiinas on bambus asendanud rauast raudteerööpaid, mõnedes masinakonstruktsioonides ka teraspolte. Kui aga bambus lõigata pikuti kiududeks ja need omavahel kokku keerutada ja liimida, siis selline kaabel on ülitugev. Bambuse kaablitest on tehtud ka kuulus sild üle Mini jõe, mis on kasutuses olnud juba üle 1000 aasta. Osad tehnilise bambuse materjalid on suure tulekindlusega.
Kiirelt taastuv ja ökoloogiline
Bambuse üks hämmastavamaid omadusi on selle ülimalt kiire kasv – mitte ükski teine elusorganism ei kasva nii kiiresti. Rekordiks on erinevatel andmetel mõõdetud 9 – 120 cm ööpäevas. Moso bambus, mida kasutatakse peamiselt bambusmaterjalide tootmiseks, kasvab raievalmis 4 – 5 aastaga. Bambuse kiire kasvu tõttu on võimalik lahendada ka metsade maharaiumise tõttu tekkinud erosiooniprobleemi. Kui metsas lisandub biomassi aastas
2 – 5 protsenti, siis bambuse puhul on see 10 – 30 protsenti. Bambusmetsa raievajadus on ainult 25% kogu metsamassiivist ning ühe näitena: bambusest saab ühe ruutmeetri kohta 2 kuni 6 korda rohkem tselluloosi kui männimetsast. Kui bambus kasvatab maa-aluste risoomide abil kogu aega võsusid juurde, ehk siis bambus kasvab tagasi otse kasvukohale, siis kuuse maha raiumise korral kulub aastaid, enne kui midagi asemele kasvab. Meie endi kätes on võimalus vähemalt osaliselt pidurdada kliimamuutusi ja sellest tulenevaid tagajärgi. Juba ainuüksi kiirelt taastuvaid materjale eelistades on võimalik igaühel meist kliimaneutraalsusesse oluliselt panustada. Üheks heaks võimaluseks loodust säästa on otsida näiteks mööbli -ja ehitussektoris alternatiivseid asendusi mittetaastuvatele või aeglaselt taastuvatele baasmaterjalidele (sh betoon, teras ja puit). Loomulikult pole mitte vähem tähtis, millises keskkonnas me ise elame – on selge, et looduslikud materjalid säästavad tervist.
Keskkonnasõbralik
Bambus ei ole puit klassikalises mõttes, tegemist on kõrreliste sugukonda ja mitmeaastase igihaljaste puittaimede rühma kuuluva taimega. Puude tunnuseks loetakse, et need ei harune või harunevad maapinnast kõrgemal ning on puitunud vartega ja elavad kaua, sadu ja isegi tuhandeid aastaid. Väike osa puittaimede rühma kuuluvatest taimedest on rohtsed ehk rohttaimed, sealhulgas ka bambus. Bambustaimed kaitsevad jõgede ja järvede kaldaala pinnase kaotusest ja taastavad ökoloogilise tasakaalu kurnatud pinnases. Kuna kasvupinda ei häirita, ei toimu ka pinna erosiooni. Bambus seob õhust 30% rohkem süsinikdioksiidi kui puit ning toodab 35% rohkem hapnikku kui tavaline mets. Tehniline bambus on CO2 neutraalne toode.
Väga atraktiivse välimusega ja laia kasutusvaldkonnaga
Bambus materjalina on ilus ning väga lai kasutusvaldkonnaga. Bambusest saab valmistada tohutul hulgal erinevaid asju. Näiteks Hiinas ja Jaapanis on kokku loetud üle 1500 erineva kasutusviisi. Alates toidus kasutamisest, dekoratiivesemetest ja nõudest kuni mööbli ja ehitusmaterjalideni. Kahjuks kasutatakse tööstuses palju tehismaterjale, mis öeldakse
olevat odavamad kui bambus. Aga odavam tuleb paraku reostuse hinnaga ja hiljem ka inimeste endi tervise hinnaga. Nii, et on kümneid põhjuseid, miks armastada looduslikke bambusest tooteid.
Bambuskeskus on kaasalöönud mitmetes põnevates projektides, nagu:
Aura Veekeskuse puhkeala toorbambusest vaheseina ehitus;
* TTÜ tudengitega koostöös bambusraamiga jalgratta arendamine;
* Tehvandi Spordikeskuse Swimitation Spa eritellimusmööbli valmimine;
* keskkonnasõbralik elektrisõiduki Rotango arendamine, mille keredetailid on valmistatud bambusest ja rotangist. Rotango turule tulek peaks oluliselt vähendama nii ummikuid kesklinnas kui ka CO2 emissiooni üldiselt.
Tutvu Bambuskeskuse tootevalikuga, külastades ettevõtte e-poodi siin: Bambuskeskus
Kui tekib küsimusi, mis puudutavad bambust ja sellega seonduvat, siis kõikidele teie küsimustele vastatakse meeleldi.
Bambuskeskuse toodetega saad tutvuda ka klikkides allpool asetseval tootegrupi nimetusel:
Terrassid Fassaadid Põrandad
Ehitusmaterjalid Bambus ja piirded Mööbel ja valgustid
Teostatud tööd ja inspiratsiooniks
Bambuskeskus OÜ
Tervise 30,
Keila
Tel: (+372) 5895 0720
info@bambuskeskus.ee
Facebook
www.bambuskeskus.ee
www.moso.ee