Renovare
Renovare äratab vanad uksed, aknad, trepid ja mööbli uuesti ellu
2002. aastal loodud Renovare tegevusvaldkondadeks on restaureerimine-konserveerimine ja koopiate valmistamine, dekoratiivsed viimistlused, nagu aaderdus ja marmoreering ning nõustamine nii ajaloolise mööbli kui sisekujunduse osas.
Ettevõttes töötavad oma ala parimad meistrid, kes oskavad hinnata ja hoida väärtusi ning teostada vajalikud restaureerimis-ja konserveerimistööd lähtudes iga eseme või objekti seisukorrast. Renovarel on olnud suur rõõm töötada paljude ettevõtete ja eraisikute heaks ning teostada väga erinevate ajalooliste esemete ja objektide restaureerimist ja konserveerimist.
Maja silmad võiksid särada
Ajaloohõnguliste hoonete renoveerimisel on tähtis,et aknad ja uksed sobiksid hoone ajaloolise väljanägemisega. Lisaks pole uue väärtus kunagi nii kõrge kui seda on taastatud vana, sest seda aegade hingust ei oma ka kõige meisterlikum koopia. Uste ja akende taastamine tõstab vana hoone väärtust nii esteetiliselt kui materiaalselt. Kuid mis veel olulisem, tihti on vana puit, millest aknad ja uksed valmistatud, palju kvaliteetsem kui tänapäeval kasutatud materjalid. Uste ja akende restaureerimisel kasutatakse ajaloolisi materjale: linaõlikitt, linaõlivärv ja puidu plommimisel ajaloolist puitu. Aknad ja uksed puhastatakse vanadest viimistluskihtidest, vajadusel säilitatakse vanemad viimistluskihid. Pehastunud puit plommitakse ja viimistletakse värvi, õli, vaha, lakiga või aaderdatakse. Uste ja akende metallsulused konserveeritakse ja restaureeritakse, nende puudumisel kas asendatakse uute kaasaegsete või ajalooliste koopiatega. Aknad klaasitakse kas tavalise või pakett-klaasiga. Paigaldusel aknad uksed reguleeritakse ja tihendatakse. Vajadusel valmistatakse ka akendest koopiad. Uksed ja aknad on vaieldamatult olulised detailid tervikust: aknad on maja silmad ja need võiksid särada, kui rääkida mittestandardsetest ajaloolistest hoonetest. Ja uks on esimene, kes teretab nii külalisi kui koju saabujaid.
Miljöö on oluline
Oma kordumatuse ja ajalooliste kulumisjäljega annavad restaureeritud trepid hoonele miljöö, millega uued trepid ei suuda võistelda. Renoveerimisel puhastatakse trepid viimistluskihtidest, tugevdatakse konstruktsiooni ja looditakse. Vajadusel plommitakse esiservad ja valmistatakse puuduvad detailid. Treppidel kasutatakse erinevaid viimistlustehnikaid nagu õlitamine, vahatamine, värvimine ja aaderdus.
Vana ja väärikas sobib alati
Vana mööbel sobib suurpäraselt ka modernsesse kodusse, andes juurde just selle väikese erilise nüansi, mis muudab kodu õdusaks. Miks mitte kasutada vana peeglilauda hoopis telerialusena. Ning vanemates elamurajoonides sobib ajastutruu siseviimistlusega suurpäraselt just vana renoveeritud mööbel.
Mööbli restaureerimine on tööde kompleks, mis tagab retro-, vintage või antiikmööbli audentse seisundi taastamise ilmet rikkuvate lisandite (kihistuste) eemaldamisega ning puuduvate osade taastamisega. Oma töös juhindub mööblirestauraator mööblieseme otstarbest, selle terviklikkusest ja väärtustest ning tellija soovist. Restaureerimine ja konserveerimine erineb tavapärasest mööbli remontimisest selle poolest, et oluline on mööblieseme stiili, ajalise kulumise ja autentsuse säilitamine. Mööbli restaureerimisel peab Renovare eriti oluliseks suhtlemist kliendiga, sest võimalusi, kuidas ja millistest põhimõtetest lähtuvalt klient soovib mööblit restaureerida, on mitmeid. Siin on kaks suunda, kas restaureerida või konserveerida ja sinna vahele mahub palju võimalusi, mida valida.
Konserveerimise puhul säilitatakse ese võimalikult autentsena. Mööbli restauraatori ülesandeks on peatada edasine lagunemine, kuid jätta oma tegevusest võimalikult vähe jälgi. Vajadusel tugevdatakse konstruktsiooni ja tehakse pinnapuhastust, kuid nii, et säiliks ajalooline viimistlus, samuti ka eseme kasutusest tulenenud kulumine. Viimistluskihte vaid puhastatakse ja tugevdatakse.
Restaureerimine aga toob kaasa konstruktsiooni korrastamise, samuti viimistluse eemaldamise ja puuduvate detailide valmistamise. Ka võimaldab restaureerimine muuta esemete tooni ja viimistlust, kuid samas läheb paljuski kaotsi eseme ajalooline kulumine e. ajajälg. Võimalik on valmistada koopiaid, kui komplekt pole säilinud tervikuna või lisada nt. söögilaudadele vaheplaate. Võimalusi on väga palju.
Mööbli restaureerimine on suur kompromisside kunst, et saavutada soovitud tulemust.
Pehmemööbli restaureerimisel kasutatakse looduslikke materjale ja traditsioonilisi töövõtteid. Hoidutakse poroloonist ja muudest kaasaegsetest materjalidest, jättes selle suuna mööblitööstusele. Pakutakse abi ka kanga valimisel.
Mis on aaderdus ja marmoreering?
Renovare teostab ka aaderdust ja marmoreeringut, mis on viimistlustehnikad, kus imiteeritakse värvidega puitu või siis kivimit. Nende tehnikate restaureerimine on väga keeruline ja enamikel juhtudel teostatakse uus viimistlus. Kumbki tehnikatest pole lihtne. Renovare pakub antud osas väga pikaajalist kogemust nendes tehnikates.
Aaderdus oli erti populaarne 19. saj. lõpul, kui aaderdati nii uksi, laepaneele kui seina tahveldist. Palju on aaderdatud ka kiriku pinke ja altareid ja treppe. Enam levinud puuliikidest jäljendati tamme, vähemal määral pähklit ja mahagoni. Tänapäeval moodustavad Renovare töödest enamiku uste aaderdus, vähemal määral šeifid, trepid, laed, seinapaneelid ja ka lihvtide uksed jpm.
Marmoreeringut kasutatakse aga seinte ja sammaste juures. Teostatakse ka stukk-dekoori restaureerimist. Samuti valmistatakse ja paigaldatakse nii enda valmistatud, kui ka ostetud stukk-dekoori elemente.
Meeldivate kohtumisteni Renovares!
Renovare UÜ
Ülase 14,
Tallinn
Tel: (+372) 502 2547