Eesti Höövelliist
Liist kui oluline sisekujunduselement
Eesti Höövelliist OÜ on 1993. aastal asutatud profiilliistude tootja, kes pakub laia liistude sortimenti, parimat kvaliteeti ja suurepärast teenindust. Toodetakse nii viimistletud kui ka viimistlemata männi- ja tammeliiste ning värvitud MDF-liiste. Höövelliistu tooteid saab osta Eesti suurematest ehitusmaterjalide kauplustest.
Kui enamikus on liistud vajalikud praktilisel eesmärgil, näiteks varjamaks inetut pragu seina ja põranda vahel, siis järjest enam mõistetakse, et liistudega mängimine elavdab ja kaunistab interjööri. Tänapäeval kasutatakse liistu üha enam ruumi sisekujunduselemendina rikastamaks ruumikujundust, kas siis iseseisva sisekujunduselemendina või ka mõne ruumi osa esiletoomiseks. Kuidas kasutada liistu ruumis, on vaid fantaasia küsimus. Näiteks põrandaliiste võib paigaldada ka lae ja seinavahelisele alale. Ümarliistud võivad kasutust leida alates lipuvardast, rõdu- või vaheseina piirdest, kuni ruumide kujunduselemendina eraldamaks mingit osa ruumist. Skandinaavia riikides on populaarne panna liist ümber akna – aknapaled – koos aknapalede paigaldusliistuga. Liistu võib kasutada ka seinal rõhutamaks teatud osa – näiteks pildiraamina peeglit ümbritsemas või telliskiviseina motiive tapeeditud pinnast eraldamas ning neid on võimalik kasutada ka kombineerides mitut liistu kokku. Reegleid liistude kasutamisel pole ning igaüks võib paigaldada neid vastavalt oma maitsele. Üldiselt sobivad suuremad ja massiivsemad liistud pigem avaramatesse ruumidesse ja tagasihoidlikumad klassikalisse koju.
Värvitud või värvimata liist?
Kas viimistlemata või viimistletud liist, see on maitseasi. Mõni soovib hoopis okslikku liistu. Sageli eelistatakse osta viimistlemata liist, et see ise valgeks värvida, kuna hinnavahe võib tunduda suur. Samas on mõistlik arvestada, et värvimine on ajamahukas ning tulemus ei pruugi alati ilus jääda. Kuid kes tõesti soovib liistu ise värvida, siis parima tulemuse saab kasutades lasuurvärvi, kus puidu naturaalne struktuur jääb nähtavale. Liiste võib loomulikult ka lakkida ning peitsida, mis toob rohkem esile puidu naturaalsuse. Lakk aitab samuti põrandaliistudel püsida kauem kaunina ning hoida pinna puhtana.
Soovides klassikalisemat kodu, eelistatakse tõenäoliselt puidutooni värvimata või valgeks värvitud liiste. Kõige populaarsem ongi tänapäeval valgeks värvitud liist, sest valge on tasakaalustav, selge ja loomulik, suurendades kõikide teiste värvide puhtust, kirgastades nende toone ning luues avarust, mis kulub meie pimedatel aegadel väga ära.
Puidu- ja MDF liistude standardtoon on NCS S 0502Y (natural colour system), kuid eritellimusena on võimalik liiste toonida vastavalt oma maitsele nii NCS S kui RAL toonide kataloogide alusel.
Kui aga küsimuse all on, kas kasutada puit või plastikliistu, siis hea kui valiku aluseks ei võeta hinnaerinevus vaid kasutuspaik ja soovid tootele. Plastikliistud on õhemad. Puit on elus materjal ja puit n-ö liigub ja hingab ning on mõjutatud õhuniiskusest. Sellega peab arvestama, et puitliistu ei saa paigaldada kõverale seinale – enne tuleb sein sirgeks viimistleda. Ka on vajalikud teadmised, kuidas liistu paigaldada. Samas on puit pehme ning ajaga tekkinud iluvigu on võimalik hiljem ka parandada, mis plastiku puhul pole võimalik.
Kuidas paigaldada liiste võimalikult vähese vaevaga?
Liist on hea abimees varjamaks väiksemaid ehitusvigu või erinevate materjalide ühtimiskohti ning peamiselt kasutataksegi liistu põranda ja seina ühenduskohtades ning ümber akna- ja ukseraamide. Kõige laiem põrandaliist Eesti Höövelliistu laovalikus on 21×145 mm, kuid eritellimusel saab valmistada maksimaalse laiusega liistu, isegi kuni 600 mm. Liiste toodetakse peamiselt oksavabast männipuidust, kuid valikus on ka tamm ning MDF. Tamm on erikaalult tihedam ning sobib seetõttu hästi käidavamatesse ruumidesse.
Liistude paigaldamist ei peeta üldiselt meeldivaks tööks. Tegelikult pole asi üldse nii hull – liistudel on palju paigaldusmeetodeid. Liistude paigaldamisel on oluline ette planeerida, mismoodi neid soovitakse kinnitada. Olenevalt seinamaterjalist on kõige kiiremaks paigaldusviisiks naelad. Võimalik on kasutada väikeseid peitepeaga naelu. Naelte puhul tuleks eelnevalt veenduda, et naelal oleks koht, kuhu seinas kinnituda. Kui tegu on kipsplaadist seinaga, tuleb eelnevalt paigaldada kipsi taha puidust reika. Hiljem on naelapäid võimlik värviga üle tupsutada.
Kiviseinte puhul on levinumaks paigaldusviisiks liimimine, kuid kasutatakse ka tüübliga kruve. Kruvide puhul on miinuseks, et kruvi pead on suured ja neid pole võimalik hästi ära peita. Valgete liistude jaoks on Eesti Höövelliistu tootevalikus spetsiaalsed valgest plastikust naeltüüblid, mis on liistuga sama tooni.
Liiste saab paigaldada ka spetsiaalse klambriga, aga selleks peab olema valitud klambrisoonega liist. Eesti Höövelliistu tootevalikus on kaks erinevat klambrit. Liistude liimimisel tuleks aga arvestada, et puitliist loodusliku materjalina „mängib” vastavalt õhuniiskusele ja liim peaks olema piisavalt tugev, et liist ajapikku lahti ei tuleks. Kui majas on stabiilse õhuniiskusega probleeme, on mõttekam kasutada MDF-liiste, mis tänu oma koostisele on stabiilsemad ja mille liimimine ei hakka niiskuse mõjul mängima. Samas niisketesse ruumidesse MDF-liist ei sobi, sest võib vett saades punduda ja inetuks muutuda. Puit seevastu kuivab pärast niiskumist tagasi.
Et liistu paigaldamine oleks pärast viimistlust lihtsam, peab olema eeltöö võimalikult hea: seinad peaksid olema sirged ja lõikumised teiste pindadega täisnurksed. Just nurkade täpseks saagimist peetaksegi tavaliselt liistude panekul kõige ajamahukamaks ja tüütuks, kuid selle kiiremaks ja lihtsamaks muutmiseks on käsisae kõrval olemas mugavaid elektri- ja akutööriistu. Valgete liistude lihtsamaks paigalduseks on olemas aga liistude paigaldamise spetsiaalsed dekoratiivsed klotsid, mis paigaldatakse nurkadesse ja mille vastu jääb täisnurga alla lõigatud liist. Kui selline lahendus sobib, kiirendab see kindlasti paigaldust.
Loe lisaks: Pika elueaga ja hõlpsasti paigaldatavad seinapaneelid
Eesti Höövelliist OÜ
Ruusi tee 12,
Suure – Jaani vald,
Viljandi maakond
Tel: (+372) 435 1050
info@ehlprofiles.com
Facebook
Instagram
Youtube
www.ehlprofiles.com