Metsaluik
Kuppelhooned aeda ja kasvuhooneks
Metsaluik OÜ tootevalikus on erinevaid kuppelhooneid nii aeda kui kasvuhooneteks ning karkasse. Soovi korral teostatakse täislahendusi. Kuppelhooned ei ole tegelikult midagi uut, vaid hästi ära unustatud vana.
Kuppelhoonete või teise nimega ümarmajade ajalugu ulatub kümnete tuhandete aastate taha, mil inimesed “kolisid” koobastest välja. Paljudel loodusrahvastel, nagu eskimod või Aafrika maasai hõim, on ümara vormiga majad kasutusel tänapäevalgi. Kuna looduses puuduvad sirged jooned ja täisnurgad, ehitas inimene esimesed hooned järgides looduse vorme.
Ajaloolisi kuppelehitisi on ka Eestis, näiteks Tallinna Lennusadamas monoliitne kuppelehitis, kus kuppel on loodud ühes tükis. Antud hoone on kolme raudbetoonkupliga ning loodi vesilennukite angaariks 1916. ja 1917. aastal. Samal ehituspõhimõttel loodi hiljem näiteks Sydney ooperiteater ja Pekingi olümpiastaadion.
Kuppelhoone on kergeim, tugevaim ja kokkuhoidlikem ehitis, mis kunagi kavandatud. Kuppel on tegelikult poolkera. Keral on vähem pinnakatet kui kuubil. Kui võrrelda sama põhjapindalaga kera ja kuubikut, siis kera on kuubikust 30% väiksem. See tähendab, et hoonel on sellevõrra vähem kubatuuri, mida kütta. Ehk küttekulu on 30% väiksem. Suvel toimib niisugune maja aga vastupidiselt – pakub pigem jahedat peavarju. Kuppelhoonel puuduvad ka nn. külmad nurgad, milles soojakadu on tavaliselt kõige suurem. Õhk liigub hoones ringi loomulikult, ringjoonekujuliselt, mistõttu on hoone ala- ja ülaosas temperatuur sama.
Hoone ümarus on kasulik ka tugevuse ja vastupidavuse mõttes. Nende omaduste saladus peitub konstruktsioonielementide koostöös. Igasugune raskus, mis hoonele mõju avaldab, jaotub ühtlaselt kõigi detailide vahel. See ongi põhjus, miks niisugusel hoone konstruktsioonil ei ole ühtegi tugiposti vaja. Talvel pole vaja karta ka paksu lund nn. katusel, sest lume raskus pressib hoonele ühtlaselt ja muudab selle konstruktsiooniliselt veelgi vastupidavamaks. Kupli ümarus annab hoonele hämmastava vastupidavuse ka tuule ja tormi ajal.
Ümar kasvuhoone püüab päikest paremini kui sirgete seintega hoone. Päikesekiired saavad hoonesse siseneda tänu katusepinna kumerusele alati pea 90 kraadi alt. See soojendab ümarkasvuhoonet tunduvalt varem kui ristkülikukujulist kasvuhoonet. Ümarkasvuhoonet on selle kerguse ja kumeruse tõttu ideaalne katta kihtplastikuga, sest isegi tuul ja lumi ei suuda kihtplastikut oluliselt kahjustada. Kuppelkasvuhoone eeliseks tavalise kasvuhoone ees on õhu liikumine kasvuhoones. On tõeline rõõm, kui kasvuhoones töötades ei hakka palav. Ka taimedele on hea, kui temperatuur ei tõuse üle 28 kraadi. Kuumadel suveilmadel on seda tavalise hoone puhul keeruline teostada. Hoides aknad ja ukse lahti, püsib ümarkasvuhoones temperatuur sama, mis väljas. Taimed ei armasta tegelikult liigset palavust ega niiskust. Õhuliikumise tõttu on taimede tervis aga silmaga nähtavalt parem, kui mõnes tavalises kasvuhoones. Kuppelkasvuhoone temperatuuri erinevust võiks võrrelda tavahoonega nii: kuppelhoones on suvel temperatuur jahedam ja talvel soojem. Taimede paigutamisel peaks arvestama, et energia siseneb hoonesse peamiselt keskelt. Samuti on kupli keskel kõrgus kõige suurem, ehk siis mida enam taimede istutamisega keskele poole tulla, seda kõrgemad taimed võiks kasvama panna.
Tutvu Metsaluik OÜ toodetega siin: Tooted
ja küsi lisa:
Metsaluik OÜ
Tel: (+372) 5557 9532