Bragi/Seebiga viimistlemine
Puitpõranda seebiga viimistlemine
Kuna looduslikud seebid on valmistatud õlidest, kaitseb seebiga viimistlemine puitu sarnaselt õli- või vahaviimistlusega. Seep ummistab puidu poorid, hoides mustuse ja muud õlid eemal. Samuti aitab see aeglustada niiskuse vahetust puidu ja ümbritseva keskkonna vahel.
Seebiga viimistlus võib vajada rohkem hooldust ja sagedasi kordusi kui muud viimistlusvahendid, kuid see on seda väärt, kui teile meeldib toorpuidu välimus. Seebiga viimistlemise peamine eelis on see, et see jätab heledad puidud, nagu valge tamm ja saar, sama loomulikuks kui toores puit ise. Kuna tegemist on teralise viimistlusega, saab puit ainult õrna läike; see ei lisa mingit värvi ega anna teiste viimistlustega sarnaselt eredat peegeldavat sära.
Seebiga viimistlemiseks saab kasutada mitte ainult valmis seepi, vaid seda saab teha ka kodus ise. Kõigepealt pead leidma looduslikud seebihelbed. See on seep, mis on lihtsalt leeliselahusega segatud õli, millele ei ole lisatud kemikaale ega lõhnaaineid. Kui sul on õige seep, valmistad pasta, segades seepi võrdse osa kuuma veega. Kui pasta on valmis, kanna see lihtsalt ebemevaba lapiga puidule ja lase sellel pealekandmiste vahel kuivada. Täpsemad juhised leiad edasi lugedes. Võimalik, et pead pärast seebitamist puitu uuesti veidi lihvima, kuid kui oled õigesti toiminud, saad ülimalt sileda viimistluse, mida on rõõm puudutada.
Seebiga viimistlemine on tõenäoliselt ka üks keskkonnasõbralikumaid puidu viimistlemise viise, kuna kasutatakse lihtsalt looduslikku seepi, mis ei eralda keskkonda ebameeldivaid kemikaale. Seebiga viimistletud mööbel ja põrandad näevad minimalistlikus interjööris suurepärased välja, kuna need on vaiksema esteetikaga. Puidu toores välimus sobib selle orgaanilise olemuse tõttu hästi ka boheemlaslikemas ruumides.
Seebiga viimistlemine on trendikas
Seebiga viimistlemine on populaarne puitmööbli ja põrandate viimistlusvalik Taanis ja teistes Põhja-Euroopa riikides. Nähes, kuidas enamik muid Taani disaini aspekte on teistes riikides juba populaarsust kogunud, tundub olevat täiesti loomulik, et ka Taani seebiga viimistlus hakkab silma.
Lisaks Skandinaavia sisekujundusele on tegemist naturaalsete materjalidega, mis suurendab tõenäosust, et see muutub trendiks omaette. Meile meeldib Taani seebiga viimistlus ja ei jõua ära oodata, millal seda hakatakse rohkem kasutama.
Seebiga viimistletud põranda välimus näib väga õhuke, sarnane õli või vahaga, kuid ilma värvi ja läiketa. Õliviimistlus lisab kollase/oranži värvuse ning nii õli kui vaha lisavad sära. Seebiga viimistlus on täiesti tasane. Näib, nagu polekski viimistlust, kuid samas on see parem kui viimistluseta, sest põrand talub plekke.
Pean hoiatama, et kuigi ilus, odav, keskkonnasõbralik ja ülilihtne peale kanda, nõuab seebiga viimistlus palju hooldust, tunduvalt rohkem kui õli või vaha. Korduv pealekandmine võib osutuda vajalikuks nii sageli kui esialgu kord nädalas. Nii, et peab olema esialgu valmis pingutama, muidu muutub viimistlus üsna ruttu ebaatraktiivseks.
Mitte iga seep ei sobi puitpõranda seebiga viimistlemiseks
Põhjus, miks looduslikud seebihelbed toimivad (ja pesuaine mitte), on see, et helbed paksenevad keevas vees lahustades ja muutuvad pärast vee aurustumist üsna kõvaks; see on umbes sama kõvadusega kui õli/laki segu pärast seda, kui loik on kuu või kaks mittepoorsel pinnal kõvenenud. Kriimu võib seebi sisse ikka tõmmata, kuid see kõvastub piisavalt, et sulgeda puidu poorid plekkide kiire sisse imendumise eest.
Sega seebivesi 10 liitrises ämbris, pidades meeles, et seebilaastud tuleb lahustumiseks vahustada. See peaks tunduma väga hea, sõrmede vahel “rasvane”; peaaegu nagu õhuke puder ja mitte liiga lahja. Suhe on umbes 2 – 3 dl seebilaaste (hea peotäis) 7 – 8 liitrile leigele veele (käesoe vesi) ämbrisse. Liiga kuum vesi annab tuhmi tulemuse. Lihtsalt vala ämbrisse külm vesi. Seebi töötlemiseks on hea kasutada kahte ämbrit; üks ämber puhta vee jaoks ja üks ämber seebivee jaoks. Pidage meeles, et kõik laastud peavad olema vees täielikult lahustunud, et saaksite parima välimusega põranda. Selleks vahustatakse vesi ja seep; kasuta julgelt visplit.
Sega hästi ja lase segul üleöö jahtuda ja pakseneda. Pärast paari esimest kasutuskorda saad soovi korral suurendada seebi ja vee vahekorda. Samuti saad lahjendada mis tahes paksenenud kontsentratsiooni, lisades keev vesi ja seda segades.
Valmis seebipasta purgis. Sellega seoses on isegi äärmiselt oluline märkida, et kindlasti pole vahet, mis tüüpi või kvaliteediga seepi keegi kasutab. Oluline on aga, et seep oleks võimalikult suure rasvaprotsendiga. Kui valid liiga madala rasvaprotsendi ja liiga kõrge PH-väärtusega seebi, ei tee see midagi head ega anna põrandale soovitud kaitset. Tulemuseks on sel juhul hall, kurb ja määrdunud välimusega männipuidust põrand.
Enne seebiga viimistlemist lihvi puit vähemalt 150 karedusega. Seep tõstab puidusüüd, nii et võid puidupindusid esmalt seebitades üles tõsta, seejärel pärast puidu kuivamist siledaks lihvida. Või võid selle sammu vahele jätta ja lihtsalt lihvida kihtide vahel järjest peenemate teradega, mida kõik juhised, mida olen näinud, ka soovitavad.
Tööde täpsem järjekord:
* Kanna seebigeel puhta lapi või käsnaga paksult puidule
* Lase seebil paar minutit seista, seejärel pühi ülejääk puidumustri suunas
* Lase puidul kuivada, seejärel lihvi seda 220 või 320 liivapaberiga, mis on piisavalt jäme, et eemaldada püsti kerkinud puidu pinnud tõhusalt, kuid mitte jämedamat
* Kanna peale teine kiht nagu esimene.
Seebiga töötlemist korratakse nii mitu korda kui võimalik. Siiski minimaalselt neli korda, pidades meeles, et iga hoolduse vahel tuleb lasta põrandal kuivada. Mida rohkem kordi sa puitpõrandat alguses töötled ja hooldad, seda vastupidavamaks ja ilusamaks see muutub ja seega on enda põrandaid igapäevaelus lihtsam korras hoida.
Kui põrand peab taluma jalanõusid ja muud kulumist, näiteks köögis, peaks seebitama. kaheksa korda. Kui tegemist on magamistoa põranda või mõne teise ruumiga, kuhu minnakse eelkõige sokkide või sussidega, siis on neli korda piisav. Nii, et mida rohkem kulumist, seda rohkem kordi seebiga töötlemist.
Võid avada aknad ja uksed, et ventileerida niiskus välja. Värske õhk, seebi lõhn ja mitte vähemal määral puhta põranda nägemine selle kauni tooniga on täiuslik tasu pärast hästi tehtud tööd. Pea meeles, et see pole puhastus, vaid seebiga töötlemine, mistõttu tuleb sinu kaunist puitpõrandat kordi töödelda.
Kui vähegi võimalik, peaksid vältima põranda kasutamist enne, kui viimane seebiga töötlemine on läbi ja põrand on täielikult kuiv. Seejärel on sinu põrand viimistletud, kasutusvalmis ja pärast seda peab regulaarse puhastusega hooldama vastavalt vajadusele.
Pärast seebiga töötlemist on sul kena ja ilus puitpõrand, mis pole lihtsalt tugev ja vastupidav, aga ka imepehme kõndimiseks. Hoolitse oma põranda eest nii, et sul on ilus põrand, mis aja jooksul ainult ilusamaks muutub.
Enne selle viimistluse esimest korda põrandale kandmist soovitan sul katsetada väikse lauajupi peal. Kui kolm-neli kihti viimistlust on põhjalikult kuivanud, tilguta pinnale vett, punast veini või muud sarnast ja pühi minuti-paari pärast kuivaks. Seejärel järgi järgnevaid hooldusetappe, et veenduda, kas soovid seda viimistlust kasutada.
Nii hooldad seebiga viimistletud põrandat:
Regulaarne hooldus on seebiga viimistluse puhul oluline. Seebihelveste esialgne lahus säilib hästi, nii et seda saab edasi kasutada vajadusel vett lisades.
* Pühi tolmu niiske lapiga, mitte kunagi mööbli poleerimisvahendiga
* Esimestel kuudel kanna seebiga viimistlust iga nädala või kahe järel, eriti iga kord, kui pind hakkab tunduma kuiv
* Kasutamise ajal võib pind määrduda. Plekid on tavaliselt kergesti eemaldatavad – minu kogemuse järgi üllatavalt lihtsalt
* Esmalt lihvi kergelt 220 või 320 liivapaberiga, et eemaldada plekist põhjustatud kerkinud pinnud. Ära kunagi kasuta terasvilla. Seejärel kanna peale teine kiht seepi ja pühi üleliigne ära. Tavaliselt eemaldab see pleki.
* Kui ei, siis nühi pinda alati puidumustri suunas, kasutades lihvkäsna või Scotch-Brite padjakest (“karukeelt”) ja rohkem seepi. Seda võib teha mitu korda, lastes pinnal vahepeal kuivada. Värvi ühtlasena hoidmiseks töötle ka pinda laiemalt pleki ümber
* Kui plekk püsib, vala sellele keev vesi, pühi kuivaks ja kanna peale veel seepi. Keev vesi lahustab seebi ja on väga tõhus raskete plekkide korral. Võid seda teha mitu korda.
* Kui see ikka plekki ei eemalda, peab võib-olla selle eemaldamiseks kogu põranda lihvima. Seejärel tuleb kasutada rohkemaid viimistluskordi
Valge või naturaalne toon?
Et saavutada juba ette natuke pleekinum välimus ja vältida hilisemat põranda tumedamaks muutumist (eriti okaspuidu puhul), võiks oma uut laudpõrandat enne seebiga viimistlemist töödelda leelisega.
See käib järgnevalt:
* Lihvi põrand kasutades liivapaberit teraga 120. Ära unusta eemaldada lihvimistolm
* Leelisekanistrit tuleb enne kasutamist ja kasutamise ajal loksutada. Vala leelis värviämbrisse
* Kasuta tingimata keemilise kaitsega maski
* Kanna leelis ühtlaselt lakipintsliga puidu mustri suunas. Ülekate tasandatakse, kui põrand on veel märg
* Lase põrandal kuivada. Soovitatav kuivamisaeg on eri tootjatel erinev, seega järgi pudelil olevaid juhiseid. Kui soovid veelgi heledamat tulemust, kanna peale teine kiht leelist ja lase uuesti kuivada.
* Enne järgmist etappi tuleks pinnale jäänud leelise jäägid “karukeelega” maha poleerida ja tolm eemaldada.
* Seejärel võid alustada seebiga viimistlemist.
Nii leelist kui ka viimistlusained on saadaval naturaalse ja valge pigmendiga versioonina. Millist valida, on maitse asi. Isegi kui kasutad looduslikku leelist, saad valge seebi abil valgema välimuse.
Lehtpuidu jaoks oma leelis. Kui põrand, mida kavatsed töödelda, on lehtpuidust, peaksid teadma, et sellise puidu jaoks on ette nähtud eraldi leelistooted. Tavaline leelis võib muuta puidu pruuniks, muuta värvi. Enne võiksid uurida, kas leelistoode, mida kavatsed kasutada, on mõeldud ka lehtpuidu jaoks.
Puitpõranda seebiga viimistlemine – eelised ja puudused
Pinnatöötluseks seebi valimise eeliseks on see, et seebitöötlust on uskumatult lihtne ise teha, kuna praktikas võrdub see põrandapesuga, kuid oluline on valida õige seep, kuna kõik seebid ei jäta kaitsvat ja hingavat seebikile puidu pinnale.
Puitpõrandate seebiga viimistlemise eeliseks on ka see, et seda saab kasutada põranda heledamaks muutmiseks, valides valge pigmendiga seebi.
Seebiga viimistletud põranda eelised lühidalt:
* See on ökoloogiline, looduslikus seebis pole kemikaale
* See on väga ilus ja loomulik, sest põrand säilitab töötlemata välimuse
* Põrand ei kolletu, seebi leostumise tõttu muutub põrand kergelt halliks
* See on odav
* Sobib hästi kööki, sest seep kapseldab rasva automaatselt
* See on väga mustusekindel (rasva ja isegi punase veini plekkidega) vaata hooldust
* Uuele või lihvitud põrandale on lihtne ise peale kanda
Puidu kaitseks seebiga töötlemise kasutamise peamine puudus on see, et töötlemist tuleb korrata korrapäraste ajavahemike järel, kuna kaitse aja jooksul väheneb. Seebiga viimistlemine on seega kõige rohkem hoolt nõudev pinnatöötlus.
Puuduseks on ka see, et puitpõrand võib olla veidi vastuvõtlikum mustusele ja vedelikule. Seetõttu on eriti oluline mustus ja lekked võimalikult kiiresti ära pühkida ning põrandat kaitsta märgade jalatsite jms eest. Puitpõranda olemasolu tuleb aga alati kasuks, olenemata sellest, mis pinnatöötlus sellele on tehtud.
Seebiga viimistlemise puudused lühidalt:
* Seebiga viimistletud põrand tuleb regulaarselt uuesti seebitada, sest seep on pehme, mustus pääseb kergesti sügavale pooridesse
* Põrandat tuleb liiga sageli natuke liiga märjaks teha, mis on parketile halb. Mopiga pühkides tuleb põrand pärast põhjalikult kuivatada
* Põrandaküttega ei ole soovitatav kasutada seebiga viimistlemist
Kolm head nippi, mida saad ära kasutada, kui soovid oma põranda eest parimat võimalikku hoolt kanda:
Vaibad avatud aladel
Kaunid ja maalähedased lauad on iseenesest ilusad ja nende katmine vaipadega võib tunduda ebamõistlik. Sellest hoolimata on see eelis eriti avatud kohtades, näiteks söögilaua all ja esikus. Väldite kõva kulumist, mille tõttu on põrand vaja lühikese aja pärast puhastada ja uuesti töödelda.
Viltpadjad kõigi mööbli jalgade all
Seebiga töödeldud puitpõranda puhul on kulumine eriti kõva toolidega, mida tõmmatakse mööda põrandat edasi-tagasi. Sama lugu on diivaniga, mis vaieldamatult kriibib laudu, kui sellele veidi peale lükata. Seetõttu tasub otse puitpõrandal seisva mööbli alla alati panna viltpadjad – ja see kehtib nii suure kui ka väikese mööbli kohta.
Ära sisene jalanõudega
Aeg-ajalt võib olla ahvatlev jalanõudega sisse astuda, kuid seebiga töödeldud põrand kulub siis ebatavaliselt kõvasti. Taldade soontesse kogunenud liiv ja kivikesed kriibivad põrandat ja paljastavad toore puidu, et mustus ja vedelik saaksid puidu sisse imbuda. Seetõttu jäta kingad alati esikusse, kuhu need kuuluvad.
Loe ka: Puitpõranda õigeaegne hooldamine tagab kauni põranda aastakümneteks
Bragi OÜ