Restmar
Säilitatud ajalugu ja mälestused
Restmar OÜ tegevusalaks on mööbli restaureerimine, taastamine ja renoveerimine. Üha enam hinnatakse vanade asjade ilu, omanäolisust ja eksklusiivsust. Tänapäevases masstoodangule suunatud ühiskonnas hakatakse järjest rohkem tähelepanu pöörama nii vanade kui ka antiiksete esemete erilisusele – antiik muudab interjööri luksulikumaks ja ainulaadsemaks. Ajahamba poolt räsitud vana mööbel vajab aga asjatundlikku taastamist.
Restaureerimine tuleneb ladinakeelsest sõnast restituo, mis tähendab uuesti panema, tagasi asetama, tagasi tooma, tagastama, taastama, ennistama, uuesti heaks tegema, tühistama, kehtetuks tunnistama. Restaureerimine tagab mälestise autentse ajaloolise seisundi fikseerimise väärtusetute ja ilmet rikkuvate lisandite (kihistuste) eemaldamisega ning puuduvate osade taastamisega teaduslikult põhjendatud kujul. Kasutatakse peamiselt töövõtteid ja tehnikaid, mida tarvitati antud eseme valmistamisel. Restaureerimise eesmärk on kultuuripärandi säilitamine ja järgnevatele põlvkondadele pärandamine. Iga restaureerimist vajava eseme väärtuste analüüs tehakse koostöös tellijaga, mis kindlustab selle, et soovitud tulemus vastab tellija soovile. Restaureeritud ese peab ka tulevikus edasi kandma neid väärtusi, mis tal olid omaniku jaoks enne selle taastamist.
Kuna Restmar OÜ töökotta jõuavad esemed, mis lähevad igapäevasesse kasutusse, siis mööbli restaureerimise kõrval tegeletakse ka mööbli renoveerimisega. Renoveerimine tuleneb ladinakeelsest sõnast renovo, mis tähendab korda seadma, uueks tegema, uuendama, taastama; või renovatio: taastamine, uuendamine, tagasipöördumine. Renoveerimise puhul lähtutakse ajastust, stiilist ja materjalidest, mida eseme valmistamisel on kasutatud. Mööbliese taastatakse pidades silmas kõiki traditsioone. Restaureerimise käigus mööbel puhastatakse, lakitakse, kõik detailid taastatakse ning pannakse uued kangad. Nii saab antiikset mööblieset kasutada, kartmata, et sellega lähiajal midagi juhtub. Seeläbi pikendatakse eseme informatsiooni ning vaatamis ja kasutusrõõmu nii praegusele kui ka tulevastele generatsioonidele.
Mööbel on inimese loomingulise tegevuse tulemus erinevatel ajalooetappidel ning kujutab endast kogu ühiskonnale kultuuri mälestusmärke. Mööblis väljenduvad antud ajahetke elutingimused, tavad, inimeste maitse ja tehnika arengutase. Mööbli kaudu saame infot materjalidest ja tootmismeetoditest kindlal ajalooperioodil. Mööbel pole vaid objekt, mis rahuldab meie praktilisi vajadusi, sel on ka esteetiline ja sotsiaalne väärtus. Kodu sisustamine on ühtlasi ka eneseväljendus – läbi valitud stiili näitavad inimesed enda elustiili ja ka elatustaset. Restaureeritava eseme väärtus ei pea olema muuseumi vääriline, vanus annab igale mööbliesemele iselaadse hingamise ning eseme väärtus on sageli emotsionaalne.
Tänapäeva üha kiireneva tempoga ja tarbimisele suunatud digitaliseeruvas maailmas väärtustab Restmar vanu käsitööoskusi ja sätib oma tegemisi ajaga järeleproovitud metoodika järgi. Ettevõtte pikaaegsete kogemusega meistrid lähtuvad nii restaureerimisel kui renoveerimisel väljakujunenud tavadest ning kohtlevad sajandite vanust kultuurilist pärandit austusega. Ettevõtte missiooniks on läbi restaureeritud toodete säilitada ajalugu ja inimeste mälestusi.
Restmar OÜ poolt pakutavateks teenusteks on:
* Vanema ja vähem vanema mööbli restaureerimine, renoveerimine taastamine
* Puidust sisustus- ja tarbeesemete restaureerimine
* Akende ja uste restaureerimine
* Pehme mööbli restaureerimine ja mööbli katteriide vahetus
* Treitööd
* Mööbli hooldamine ja värskendamine
* Uue eritellimusmööbli valmistamine
Tutvu Restmar OÜ poolt teostatud töödega siin: Tehtud tööd
- Tigutugitoolid vajasid enne polsterdustöid ka põhjalikku puitraamide restaureerimist.
- Restaureeritud kummut.
- Üks tugevalt koikahjustusi saanud kummut õnnestus jälle kasutuskõlblikuks taastada.
- Tigudiivani renoveerimine, meisterdatud uus seljatoe raam ja traditsiooniline vedrupolster.
- Tulekahjustusi saanud ümmargune lahtikäiv söögilaud
- Peegli ja laua restaureerimisel säilitatud originaalne aaderdus, poleeritud šellakiga.
- Juugendpuhvet eelmise sajandi algusest.
- Tool oli oma elu jooksul saanud hulgaliselt rauast tugevdusi. Lisaks paljudele naeltele- kruvidele oli tooli sari kokku tõmmatud metallist tõmmitsatega ja ühele tagajalale oli valmistatud plekist “kark”. Kokku tuli pea poolteist kilo rauda. Restaureerimise käigus eemaldatud hilisem Luterma põhi, seljatoe rotangpunutis parandatud, põhjaraamile punutud uus rotangkiust põhi.
- 1926 aastal Haapsalu ST. Peterburg-i hotellile valmistatud toolide restaureerimine.
- Kaks hobujõhviga kõva polstriga söögilaua tooli.
- Tallinna raekojast pärit suur tugitool. Esimesel pildil istub toolil Nukuteatri näitleja Oskar Liigand.
- Kahepoolne 3- mantelviilungiga uks
- Veranda akende puitparandused
- Suvituslinnas uus trepp suvekülalisi ootamas
- Trepi restaureerimine
- Treitööd
- Treitööd
- Restaureeritud Alexander Martin Lutheri vabriku väike skvuajaaž teenib nüüd perenaist edasi
- Renoveeritud põrandakella kapp, valmistatud uus keskmine uks
Restmar OÜ