Hea sisekujundus loob hea enesetunde
Sisekujundaja Pilery Kangur on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia (EKA) kujunduskunsti eriala 2006. a. ja kujundanud elu jooksul erinevaid interjööre, kodudest kontorite ja kaubanduspindadeni, samuti vaateaknaid ja reklaammaterjale. Valdavalt teostab ta sisekujunduse täislahendusi nii era- kui ka äriklientidele ning pakub lisaks konsultatsiooniteenust kliendi objektil ning ka e-lahendusena.
Sisekujundaja poole võib pöörduda alati, kui vajate abi mistahes kujundusalases küsimuses. Kliendil võib olla küll väga hea stiili- ja värvitunnetus, kuid kuna sisekujundaja on neutraalne ja ei ole kujundatava ruumiga nii väga emotsionaalselt seotud kui näiteks oma unelmate kodu loov klient, siis on professionaali poole pöördumine igati õigustatud. Liigne emotsionaalsus takistab (õigete) valikute tegemist ja pärsib protsessi. Peamine põhjus on aga see, et sisekujundajal on rohkem kogemusi ja teadmisi just terviku nägemisel. Ta on võimeline mõtlema mitu sammu ette ja visualiseerima lõplikku tulemust. Sisekujundaja tunneb siseviimistlusmaterjale ning orienteerub paremini mööbliesemete, valgustite jms. maailmas ning abistab soovi korral hinnapakkumiste võtmisel koostööpartnerite käest. See kõik võimaldab hoida kokku palju aega, energiat ning lõppkokkuvõttes ka raha.
“Tegelikult ongi eriti oluline sisekujundaja palkamine just väga väikeste ruumide ning piiratud eelarve puhul,” ütleb Pilery Kangur. “Professionaalidena teame erinevaid teid, kuidas lahendada kitsaskohad, mida klient ei pruugi kohe näha. Hea sisekujundaja saab panna ruumi “tööle” ja muuta selle nauditavaks kodu- või töökeskkonnaks. Kui vaja ja võimalik, siis muuta planeeringut, valguslahendust, elektripistikute/lülitite asukohti, et ruum toimiks ning tulemus oleks funktsionaalne ja kaunis. Sisekujundaja vormistab vajadusel eritellimusmööbli joonised, luues täpselt selliste mõõtude ja materjalidega esemed, mis on konkreetsesse interjööri parimad.”
Mõnikord piisab vaid konsultatsioonist
“Sisekujundaja teenus algab kliendi soovide ärakuulamisest: mida täpsemalt ja kui suures osas abi vajatakse. Edasi peaks saatma sisekujundajale arhitektuursed joonised (kui need on olemas), et selguks tööde esialgne maht, mille põhjal on võimalik teha hinnapakkumine,” kirjeldab Pilery Kangur tööprotsess. “Seejärel on vajalik objekti ülevaatus ning pikem vestlus kliendiga, et täpsustada tema eelistused ja võimalused. Arvestan alati kliendi eelarvega ning soovin rõhutada, et kaunis kujundus ei peagi olema väga kallis,” täpsustab ta ja lisab, et kujundusteenuseid on erinevaid ning ta lähtub kliendi soovidest ja vajadustest. “Vahel aitab lihtsalt konsultatsioonist – objektil või ka virtuaalselt – mille käigus saab anda lahendused väiksemamahulistes kujundusküsimustes. Näiteks leida õiged värvikoodid seintele, soovitada tapeete ja teisi siseviimistlusmaterjale ning pakkuda lahendused ruumis leiduvatele võimalikele probleemidele. Vahel saab näiteks juba ainuüksi vaid valgustuse muutmisega muuta kogu interjööri.”
E-sisekujundusteenus ja ruumide stilistika
“Sisekujundaja on mõttekas kaasata juba hoone ehituse käigus, et ruumide loogika ehitada täpselt kliendi vajadustest lähtuvalt ning teha varakult vajaminevad muudatused,” tõdeb ta ning lisab, et säärasel juhul kui ruume reaalselt veel ei ole, saab töö toimuda ka virtuaalselt ehk ainult jooniste ja suhtluse põhjal.”Olemasolevate kogemuste põhjal on võimalik pakkuda ka näiteks e-
sisekujundustteenust, kus koostan kujunduspaketi arhitektuursete jooniste ning kliendi saadetud soovide põhjal. See sisaldab ruumi(de) plaane, millel näidatud mööblipaigutus ja valgustite asukohad. Samuti annan soovitused siseviimistlusmaterjalide ning mööbli, valgustite, tekstiilide ning aksessuaaride soovitused koos viitavate linkidega.”
Lisaks pakub Pilery Kangur ka ruumide stilistikat, mida ta soovitab kasutada näiteks siis, kui vaja muuta müüki minev või väljarenditav pind atraktiivseks: “Vahel on kodu või kontor kuidagi kõle ja elutu ning tean mitmeid teid selle probleemi kiireks lahendamiseks. Need on lihtsalt teostatavaid ja uskumatult positiivselt mõjuvad nipid, mis teevad imesid.”
Hea lõpptulemuse eelduseks on koostöö ja austus
Juhul, kui kliendil puudub igasugune visioon, milline ta kodu sisekujundus olla võiks, pole see probleem. Selleks ongi sisekujundaja, et välja selgitada, mis antud inimese olemusega kõige enam haakub ja panna see nauditavasse visuaalsesse ja funktsionaalsesse vormi. “Minu jaoks on väga oluline oma klienti tunnetada ja olla natukene ka otsekui psühholoogi rollis, arusaamaks, mis kliendile sisekujunduslikult meeldida võiks. Vestluse käigus selgub, mis tüüpi inimesega tegemist on, milline on tema elustiil, harjumused ja huvid.” selgitab ta. “On kliente, kes usaldavad pimesi ja annavad täiesti vabad käed. Minu jaoks on see väga loominguline ning põnev, kuid samas ka eriti vastutusrikas ülesanne. Ma tegelikult ei taha kunagi peale suruda oma isiklikke maitse-eelistusi vaid püüan enne töö alustamist siiski kujundamiseks vajaliku info kliendilt kätte saada. Lihtne lahendus on paluda kliendil saata näiteks pilte talle meelepärastest interjööridest kas netist või ajakirjadest. Need fotod on minu jaoks hea spikker – nii leian enda jaoks visuaalsed märksõnad, mille kaudu saan kliendi eelistuste kohta palju teada. Hea lõpptulemuse eelduseks on kõikide osapoolte koostöö, vastastikune austus ja tähtaegadest kinnipidamine,” tõdeb ta. “Ülioluline on kliendi usaldus valitud sisekujundaja suhtes, ehitaja ja mööblimeistrite töökvaliteet ning sisekujundaja siiras soov klienti aidata ja pakkuda talle parimat. Eriti tore on, kui ka klient saab kujundamise protsessi nautida nii nagu mina seda alati teen.”
Kujundustõdede põnev maailm
Sisekujundusteenuse osutamisel tuleb sageli ette ka olukordi, kus klient teab ülitäpselt, mida ta soovib. “Üldiselt on inimesed tõepoolest suhteliselt teadlikud, mis neile meeldib ja mis mitte. Probleem on tihti selles, et ei suudeta tervikpilti ette kujutada. Eraldivõetuna võivad küll kliendi poolt valitud esemed olla tõesti väga ilusad, kuid koos ei toimi ja lõpptulemus võib seetõttu kannata,” selgitab ta. Ta nendib, et lisaks peaks arvestama ka kompositsioonireegleid, värvusõpetust, ruumide arhitektuurset loogikat ja palju muud, millest professionaal kujundades lähtub. Spetsialistil on kogemused ja teadmised, mida tavainimesel üldjuhul ei ole. “Leian, et sisekujundaja peab oma valikuid kliendile ka põhjendama ning lahti seletama, miks mingi asi sobib ja teine mitte. Seda saab teha näiteks illustreerivate 3D piltidega.
Minu jaoks on see isegi natuke nagu missioonilaadne üritus – mulle väga meeldib kaasata klienti kujundustõdede põnevasse maailma. Lihtsalt öelda kliendile,et teeme nii, sest mina tean ja mina ütlen, on väga halb lähenemine.”
Neutraalne foon loob võimaluse ümberkujundamiseks
Ruumide kujundamisel lähtub Pilery Kangur eelkõige kliendi soovidest, vajadusest ja ka eelarvest. “Minu jaoks on väga oluline hoone välisarhitektuuri sobivus interjööriga. Jälgin stiilipuhtust, kuigi vahel on vägagi õigustatud ka miksimine. Moevooludega arvestan, kuid hetketrendide suhtes olen ettevaatlik. Eelistan selgeid puhtaid vorme, ajatuid naturaalseid materjale ning neutraalseid foone, mis on oluline just seetõttu, et jääb võimalus soovi korral interjööri ümberkujundada näiteks jõulude või kevadpühade ajal. Neutraalne taust on ajatu ja ei väsita ning võimaldab detailidel paremini esile tulla. Mulle meeldib, kui interjööris on erinevad kihid, tasakaal materjalide ja värvide osas. Naudin nende imelist koosolemist, kus kõik materjalid ja värvid toetavad ja täiustavad, mitte ei võistle ega sega üksteist,” nendib Pilery Kangur. Väga oluliseks peab ta ka õiget valgustust ja toetavat stilistikat. “Õiged aksessuaarid, taimed ja kvaliteetne muusika muudab interjööri terviklikuks ja lõpetatuks ning annab vajaliku isikupära.”
See “miski”, mis muudab ruumis olemise mõnusaks
Pilery Kanguri sõnul on hea sisekujunduslahendus saavutatud siis, kui ruum on funktsionaalne ja visuaalselt kaunis. Seal on hea elada, hingata ja töötada. Materjalid ja mööbliesemed on naturaalsed, ruumis on hea ventilatsioon ja ruumikliima ning siseviimistlus on teostatud kvaliteetselt: “Seal on olemas see “miski”, mis muudab ruumis olemise mõnusaks. Sellises on olemas kõik kauni ruumi kujundamiseks vajalikud “kihid” ja puudub visuaalne müra – iga pind ja ese, mida näed, tekitab ainult positiivsed emotsioone.”
Terviklik sisearhitektuurne projekt sisaldab:
– 2D joonised (mööbli paigutus – plaanid, lõiked)
– illustreerivad 3D joonised
– elektri- ja valgustiteplaan
– siseviimistlusmaterjalide spetsifikatsioon (seinad, laed, põrandad)
– sanitaarruumide viimistlusmaterjalid, sanitaartehnika, sanitaarkeraamika
– mööbli valik
– valgustite valik
– eritellimusmööbli joonised (köök, garderoobi-, valamukapid jmv)
– tekstiilide valik (kardinad, vaibad)