Aru Grupp/Aknad ja uksed
Aru Grupp AS on 1993. aastast tegutsev puidutöötlemise ettevõte Lääne-Virumaal, mille tootmisbaas koosneb neljast iseseisvalt toimivast tootmistehasest, mis tegelevad täispuidust akende, uste, treppide, majade ning liimpuidust komponentide tootmisega. Toodangust ligi 75% suundub Eestist välja. Peamised sihtturud on Iirimaa, Holland, Suurbritannia, Jaapan, Saksamaa, Taani, Rootsi, Norra ja Soome. Ettevõttet iseloomustavaks jooneks on kvaliteet ja paindlikkus kliendi soovide arvestamisel. Aru Gruppil on oma akende-uste paigaldusmeeskond, kes teostab töid nii Eestis kui ka lähinaaberriikides.
Aknad ja uksed moodustavad olulise osa hoone eelarvest. Riskid on väga suured ja kõige odavama pakkumise valimine ei pruugi ostjale kokkuvõttes kõige soodsamat lõpptulemust anda. Optimaalne tulemus eeldab tellija, projekteerija ning akende ja uste tootja väga head koostööd. Kõik algab omaniku soovidest, mis peaksid saama arvesse võetud hoone projekteerija poolt. Järgmises etapis on vaja asjatundlikku avatäidete müügitööd, keerukamate objektide puhul on mõistlik kaasata ka avatäite tootjafirma tehnoloog. Järgneb objekti mõõdistamine paigaldaja poolt, lõpliku tootespetsifikatsiooni valmimine, reaalse eelarve koostamine ja ajagraafikute täpsustamine. Hinnata tuleb võrdselt nii akende ja uste tootja kui ka toote paigaldaja võimekust hea tulemus saavutada.
Laias plaanis võib akende ja välisuste valimisel olulised kriteeriumid grupeerida järgmiselt:
* energiaväärtused (U-väärtus, päikesefaktor, valguse läbivus, selektiivsustegur, õhuläbilaskvus)
* disain (tootevalik, materjalid, viimistlus, jaotused, eriklaasid)
* ventilatsioon (akende avanemisskeemid, ventilatsiooniklapid)
* turvalisus (ohutus kasutajale, kaitse sissetungimise vastu, turvaklaasid, turvasulused)
* funktsionaalsus (avanemisskeemid, lukustuse erinevad optsioonid)
* kasutusmugavus ( köetavad paketid, elektrilised avanemised, erilisad nagu kassiluuk ustes jne)
* müranõuded (helikindlad klaasid)
* ökoloogilised taotlused (naturaalsed materjalid puit ja alumiinium, viimistlusvõtted)
* eelarve vastavus soovitud tulemusele
Mida arvestada akende ja uste valikul?
Tänasel päeval on populaarsed kolmekihilised paketid, mis tagavad parema sooja- ja helipidavuse. Pikema eluea annab akendele-ustele puitprofiilide katmine väljastpoolt alumiiniumiga. Akende profiilid on läinud aasta-aastalt massiivsemaks ja saavutanud parema isolatsioonivõime. Eramaja akende ostu puhul on oluline jälgida akende soojapidavuse väärtust, vastupidavust ilmastikule ja hooldatavuse mugavust (näiteks pesemisvõimalusi), samuti päikesekaitsevõimet ning mürakindlust. Klaasidega uste ja fassaadide puhul vajab eraldi tähelepanu turvaklaaside valik. Täna on akende ja uste tootmisel levinumad materjalid männi- ja tammepuit ning puitalumiiniumtooted. Kui puitalumiiniumakende välispind ei vaja väljast hooldamist, siis puitaknaid on tarvis aeg-ajalt värskendada ja üle värvida. Lasuuritud aknad on küll ilusad, sest puidu tekstuur paistab viimistlusmaterjalist läbi, kuid samas on lasuuritud aknaid kõige keerulisem hilisemalt üle viimistleda või ehituse käigus tekkinud vigastusi parandada.
Kindlasti tuleb akende-uste tellimisel meeles pidada, et neid ei osteta lühiajaliseks kasutamiseks, oluliseks peaks pidama juba eespool nimetatud soojapidavust ning hooldatavust. Sõltuvalt pere vajadustest ning objekti asukohast tuleb otsustada, kas kasutamiseks sobivad rohkem sisse- või väljaavanevad aknad, vajadusel on neid võimalik ka omavahel kombineerida. Tellimuse esitamise, vormistamise ja kooskõlastamise perioodil on oluline läbiarutada kõik tekkivad küsimused, nii on võimalik vältida eksimist. Väga oluline on avatäidete mõõdu võtmine ning tähtis on ka paigaldus: puidust avatäited tuleb paigaldada võimalikult kuivadesse tingimustesse, sest betooni- ja viimistlustöödest tekkiv ehitusniiskus võib tooteid oluliselt kahjustada.
Professionaalne paigaldus on oluline
Tänane arhitektuur soosib hoonetes valgusküllasust. Soojapidavad klaasid ja -profiilid annavad energiatõhususe seisukohalt arhitektidele järjest vabamad käed. Nii on avatäited mõõdult kasvanud oluliselt suuremaks ning muutunud ka kaalult raskemaks. Suuremad aknad ja lükanduksed eeldavad aga paigaldusprotsessis tõsteseadmete olemasolu ning on teinud akende paigaldusest arvestatava tööetapi ehitusprotsessis.
Täna võibki akendest ja välisustest rääkida pigem kui hoone fassaadiosadest, mitte enam klassikalises mõistes akendest-ustest. Järjest vähem on objektidel väliseid avatäiteid, mida võimalik käsitsi paigaldada. Gabariitidest tulenevalt on tänapäevases paigaldustöös elementaarne nii tõsteseadmete kasutamine kui ka võimekus lahendada keerulisi olukordi. Lisaks on hoonete energiatõhususe nõuded karmistanud avatäidete paigaldusnõudeid ka sooja- ja tuulepidavuse seisukohalt. Kasutusel on erinevad lahendused, materjalid ja töövõtted, mis muudavad paigaldustööd omakorda keerulisemaks, riskantsemaks ja enam professionaalsust vajavaks. Head avatäited ilma professionaalse paigaldustööta ei anna soovitud lõpptulemust.
Ka aknad-uksed vajavad hooldust
Aknad ja uksed vajavad elementaarset hooldust nagu pesemine, vajadusel üleviimistlemine, reguleerimine, tihendite puhastamine ja suluste õlitamine. Meie kliimas, kus külmakraadid vahetuvad soojaga ning vesi ja jää võivad akendele kurja teha, on sobilikumaks valikuks puitalumiiniumaknad. Klaaspakett tuleks valida vastavalt vajadusele: päikesekaitseklaas lõuna- ja läänefassaadile, isepuhastuv klaas suurematele ja raskesti ligipääsetavatele pindadele ning turvaklaas isiku- ja lamineeritud klaas vara turvalisust silmas pidades.
On selge, et kui igapäevaselt ei olda erialaselt ehitusega seotud, ei saa ega peagi akende ja välisuste teemat detailideni tundma. Mistõttu on mõistlik võtta nõu küsimiseks Aru Gruppiga ühendust. Ei ole asjatundmatuid küsimusi, kui eesmärgiks on hea tulemus.
Aru Grupp AS
Rakvere tee 12,
Hulja,
Kadrina vald,
Lääne-Virumaa
Tel: (+372) 329 5640