Vaiko Koddala FIE
Pottsepp teostab iseloomuga küttekehad
Tänapäeval soovivad paljud lisaks olemasolevatele kütteseadmetele alternatiiviks ka klassikalist puiduga köetavat küttekeha. Seda nii planeerides uut kodu, kui ka juba olemas olevasse koju. Puuküte on siiani vaieldamatult odavaim ja tasub täitsa kaalumist. Ahi ei vaja kallist katlamaja ruumi planeerimist ja uues majas kulub küttepuid samuti vähem. Üks korralik ahi kütab ära kogu maja, kasutades selleks ainult umbes ühe korvitäie puid. Seega kokkuvõttes ei ole investeering üldse liiga suur. Kes soovib endale korralikku puuküttega ahju, peab esmalt leidma ühe osava pottsepa. Ahi peab olema ilus, ruumi sobiv, sooja salvestav, hästi tõmbama ja ühtlaselt põlema.
Pottseppmeister Vaiko Koddala teostab kõiki pottsepatöid, ehk siis ehitab, renoveerib ja paigaldab küttekehasid. Vahepealne tehaseahjude pealetung on mingil määral ära rikkunud arusaama korralikust ahjust – ahju, millega kütta ära kogu maja, ei ole üldiselt võimalik ühes tükis poest osta. Kogu saladus peitub massis – palju kivi talletab palju sooja. Ahi võiks paikneda maja keskel ning korraliku ahju mass, olenevalt muidugi maja ruutmeetritest, on 3 – 5 tonni. Sellise ahjuga köetud maja on soe ja temperatuur ei kõigu. Mistõttu võikski oskusliku pottsepa kaasata uue kodu puhul juba ruumide sisekujunduse plaani koostamise algfaasis, sest soojamüüri suuruse ja ahju paigutuse erinevate tubade suhtes peaks paika panema koostöös spetsialistiga. Tehaseahjude populaarsuse peruood tõi muutuse ka käsitööna valminud ahjude väljanägemises – tänapäeva ahjud võivad väljanäha ka kui disainelemendid. Lisaks kaminatelt laenatud kaunile klaasuksele saab neile külge ehitada näiteks korraliku leivaahju, leso jmv. Enne uue ahju tellimist võiks esitada endale küsimuse, millist ahju soovitakse. Näiteks laiema laotusega ahi toob sooja õhu fooni allapoole, takistades kiiret sooja õhu üles liikumist, mille tulemusena on ümbrus soojem. Samas saab ahju peale mõnusa lebotamise paiga.
Ahjuküte on siiani kõige tervislikum küttelahendus. Ahjusoojus on päikese soojusega sarnane ja inimese kehale kõige loomulikum vastu võtta. Ahjuküttega elamisest tulnud inimene ei suuda sageli teise küttesüsteemiga harjuda, sest keha tunneb õhu erinevust.
Pottsepatöö puhul on tegemist käsitööga – selle peale kulub aega, aga ka südant ning iga pliit ja ahi saab justkui oma iseloomuga.
Vaiko Koddala FIE
Tel: (372) 5552 8487