A-Viimisluse/Trafarettmaaling
Unikaalne sein trafarettmaalinguga
Seinte viimistlemisele saab lähenda väga erinevate nurkade alt, üks võimalus on kodu seinte viimistlemisel proovida trafarettmaalinguid.
Kuigi kõnekeeles nimetatakse trafarettmaalinguid nii mõnigi kord šabloonmaalinguteks, on siiski tegu kahe erineva tehnikaga: trafarett on tugevasse materjali lõigatud kujutis ning muster pannakse korduma seda läbi trafareti aluspinnale kandes. Šabloon seevastu on kujund või muster, mille abil kujutise piirjooned alusele kantakse.
Trafarettmaalingut iseloomustabki üldjuhul mustri sage kordamine – tehnikat saab kasutada iseseisvalt või kombineerida teistega – nii on keerukamate maalingute puhul trafaretile iseloomulike korduvate kujunditega loodud alusmaaling ning see omakorda üle maalitud.
Tänapäeval on trafarette on võimalik luua savikrohvi peenviimistluskrohvidega, et saavutada 3D-efekt, mida värvidega ei teki. Krohvide toonivalik on lai, ulatudes punakaspruunist halli või kollaseni, toone saab omavahel segada, nt kollast savikrohvi sinisega, et luua rohelist karva segu. Samuti on savikrohvi peenviimistluskrohve võimalik tavaliste muldvärvi pigmentidega toonida.
Lisaks traditsioonilisele savisegule võib trafarette kanda ka lubikrohvile või stucco tadelaktile. Erilise efekti loomiseks võib seinapinda ka süvendi kraapida – kui niimoodi ettevalmistatud pinnale kanda trafarettmaaling, tekib põnev kolmekihiline kujutis. Restaureerimises võetakse olemasolevatest seinakujutistest ka kuvatõmmiseid, et vana mõisainterjööri taastamisel luua struktuurseid krohvipilte.
Töö alguses tuleb soovitavast kujutisest teha kuvatõmmis. Seejärel kantakse plastiktõmmis seinale ja lõigatakse soovitav kujutis välja. Trafarette saab ka suurendada, et luua just nii suur maaling kui vaja. Motiive on erinevaid, neid saab seintel bordena jooksma panna, luua üksikpildina linnu või lille kujutis või hoopis sõnumiga ruunimärk või mandala.
Trafarettmaalingute ajalugu ulatub sajandite taha: Austraaliast on leitud koopamaalinguid, mis kujutavad ookerpigmendiga seinale kantud käe kujutist. Hiinas asuva Dunhuangi Tuhande Buddha koobaste seintelt on leitud trafarettmaalinguid, mis loodud enam kui 3000 aastat eKr. Esimesed teadaolevad raadio-süsinikmeetodil trafaretid avastati Hiinast ja Egiptusest.
Eestis kasutati trafarett-tehnikat palju 20. sajandi alguses: laemaalingute puhul dekoreeriti nurkasid, seinapindasid jaotati tahvliteks, olulisel kohal oli trepikodade kaunistamine. Alates 1920. aastatest muutus populaarseks ka trafareti abil seintele kantud bordüür.
Anvar Valge, A-Viimistluse OÜ
A-Viimistluse OÜ
Soola 7,
Tartu
Tel: (+372) 513 2952