Proroofing
Kontrolli ja paranda katust õigel ajal
Proroofing OÜ tegeleb katuste hoolduse, halduse, ehitusekspertiisi ja remondiga ning katuste ehitamisega.
Katus peab kaitsma maja kogu selle eluaja jooksul. Õige katusematerjali valik ja professionaalne paigaldus on küll esmatähtsad, kuid selleks, et katuse pikaealisus oleks garanteeritud, tuleb katust hooldada ja puhastada ka pärast selle ehitamist – täpselt samamoodi nagu ükskõik millist teist maja osa. Õige ja korrapärane hooldus ja puhastamine pikendavad katuse eluiga kümneid aastaid. On ju teada, et õieti ehitatud ja korrapäraselt hooldatud katused peavad vastu mitu inimpõlvkonda.
Erinevad katusekattematerjalid, erinevad probleemid
Probleemid katusel on erinevad – sõltuvalt valitud katusekatte materjalist. Näiteks plekk-katustel võivad kõige probleemsemateks paikadeks olla mõlgid ja kriimustused, kus saasted puutuvad kokku värvkatte all oleva tsingiga ning võivad seda kulutada. Samuti seovad paljud saasted vett, mis võib põhjustada märjal kohal rooste tekkimist. Õhusaaste mõju on kõige suurem mererannas ja tööstusettevõtete läheduses. Ja näiteks kuigi sageli arvatakse, et teraskatus ei sammaldu, on ka selle katusematerjali üks vaenlaseid roostetamise kõrval just sammaldumine. Puudulik sademete äravool ning katuse kohale kaardunud kõrged laialehelised puud loovad samblale soodsad eeltingimused. Katuse sammaldumist soodustab eelkõige liigniiskus, päikese vähesus – just põhjapoolsed küljed, suured puud ja puudulik katuse puhastus.
Täiesti probleemivaba katusekattematerjali pole veel loodud, kuid on katusekattematerjale, mis on oma omaduste poolest kindlasti halvemad ning pikas perspektiivis probleemsemad või keerulisemad parandada. Tänu pikaajalisele tööle erinevate katusekattematerjalidega, oskab Pro-Roofingu esindaja esile tuua erinevate materjalide head ja halvad omadused, aga ka ehitusvead erinevate materjalide puhul, mida annab vältida katuse ehitamise faasis.
Ehitusvead, mis ilmnevad hiljem
Enamikus saab katuse lagunemine alguse ehitusvigadest, mida teostatakse katuse ehitusel. Ka pealtnäha väikesed vead võivad hakata hilisemalt mängima suurt rolli – kasvõi seegi, millise tihedusega kasutatakse kruvisid või ka kuidas neid kasutatakse – tihendiga või ilma. Pole sugugi haruldane, et vihmaveesüsteemid on umbes ja ei täida enda ülesannet, nii et sadeveega saab oluliselt kahjustatud hoone sein ja seinas olev soojustusmaterjal, kuhu tekivad kergelt nii hallitus kui seened. Ka jääpurikad katuseräästas annavad tunnistust probleemist katusel – alt liigub soojus üles, kus on niiskus ja sellest ka jääpurikate tekkimine.
Katus ehitatakse pikaks perioodiks, seega ei ole mõtet riskida odavate materjalide kasutamisega, et esialgne säästulahendus ei kujuneks aja jooksul kõige kallimaks – kindlasti tuleks lisaks uurida materjalide omadusi ja kvaliteedi sõltuvust hinnast. Näiteks on aluskatte puhul väga oluline see, et tegu oleks hingava aluskattega, et ei tekiks kondensvee probleeme.
katus on terviklik konstruktsioon. Katusekomplekti kuuluvad lisaks kvaliteetne õhku läbilaskev aluskate, erinevad tihendid katuseharjale ja räästale, katusematerjali kinnitusvahendid, vettpidavaid läbiviigud korstnatele ja ventilatsioonile, nõuetele vastav turvavarustus (lumetõkked, käigusillad ja redelid jne).
Kui vahetada välja vaid katusekattematerjal, võib niiskus jääda maja konstruktsioonidesse ja soojustusse ning kahjustused ainult süvenevad.
Samuti ei ravi pelgalt katusekatte vahetus terveks konstruktsioonidega seotud muresid. Olgu tegemist siis korstna paiknemisega katuse neelus, vintskapi katuse liiga väikese kaldega, lekkivate vihmaveerennidega või lõikuvate katuseneeludega. Katusevahetus on piisavalt suur ettevõtmine, et teha selle raames ära kõik vajalikud tööd ja parandada varasemalt mittetoiminud katusesõlmed.
Sageli puuduvad katustel ka turvatarvikud, et kasvõi korstnapühkija saaks seal turvaliselt seista. Või ka lumetõkked, mis on üliolulised tänaval kõndijate seisukohalt. Nii, et enne ehitustööde algust kontrolli kindlasti, kas pakkumised sisaldavad ka juurdepääse (katuseluugid, redelid, käigusillad) korstnate juurde, mida nõuab Päästeamet. Lisaks on nõutud lumetõkked kohtades, kus inimesed igapäevaselt räästa all liiguvad. Samuti on maja tervise seisukohalt ülioluline kvaliteetne vihmaveesüsteem ning sadevete hoonest eemale juhtimine.
Tutvu oma maja katuse seisukorraga
Kuigi katusele iga päev ei ronita, tuleks katust siiski puhastada kaks korda aastas, nagu ka veerennid, sest needki on heaks kasvukohaks samblale, rohule ja ka puudele – ilmselt on igaüks märganud nii mõnelgi katusel kasvamas nn. botaanikaaeda. Vaatepilt võib ju esmapilgul huvitav olla, kuid kahjuks katusele ja hoonele tervikuna ei tähenda see midagi head.
Sageli siiski ei tea enamik, mis nende endi hoone katusel toimub ja probleemi olemasolust saadakse aimu alles siis, kui kannatada saavad juba siseruumid.
Allpool väike valik fotosid katuste seisukorrast ja probleemidest katustel, millega Pro-Roofingu töötajad kokkupuutuvad:
Pro-Roofing OÜ