Iga meister vajab isemoodi tööpinki
Lihtsalt öeldes on tisleripink üks suur tugev laud, mille külge saab hõlpsasti kinnitada erinevaid tööriistu. Puutöömeistrite ja harrastajate vajadused on vägagi erinevad – näiteks vajab paadimeister hoopis teistsugust tööpinki kui pillimeister.
Tisleripinkide kõrgused on erinevad, sest pink peab sobima nii töö iseloomuga, kui ka meistri enda pikkusega. Tänapäeval on tööpingid oluliselt kõrgemad kui 100 – 200 aastat tagasi. Põhjuseid on mitmeid – inimesed on pikemat kasvu, lisaks sellele on kasutusele võetud uued tööriistad. Tänapäeval kasutatakse puuhöövli asemel rohkem madalamat metallist käsihöövlit, aga ka elektrilisi käsitööriistu. Ka tööruum seab pingi suurusele omad piirangud, kuid puutöömeistri isikliku kogemuse põhjal võiks tööpink olla võimalikult suur ja raske.
Prantsuse stiilis tisleripingil on eeliseid
Prantsuse tisleripingil (tänapäeval tuntud ka kui „Roubo tööpink“) on mitmeid eeliseid teiste levinud tisleripinkide, näiteks Saksa, Skandinaavia ja Inglise stiilis pinkide ees. Prantsuse tööpingi eeliseks on konstruktsiooni
lihtsus ning massiivsus, samuti pingi tugev jalapitskruvi. Töötamise teeb mugavaks ka asjaolu, et tööpinna esiserv on pingi esiküljega tasapinnas, mis hõlbustab uste, akende ning teiste suurte tasapinnaliste detailide kinnitamist ning töötlemist. Prantsuse tüüpi tööpingi tänapäevaseks uuenduseks on kaheosaline tööpind, mille keskele on jäetud umbes 30-50 millimeetrine pilu. Pilu on täidetud liistuga, mida saab soovi korral pisut üles tõsta, et seda saagimisel või hööveldamisel tõkkena kasutada. Liistu saab ka täielikult eemaldada – nii saab pilust läbi pista näiteks käsipitskruvi, et sellega tööpinnale mõni detail kinnitada.
Tisleripink võib olla ka sisekujunduselement
On levinud arusaam, et tööpingi materjal peaks olema pehmem sellel töödeldavast puuliigist, seetõttu on mõistlikuks lahenduseks näiteks tiheda tekstuuriga männipuit. Soovi korral võib tööpink olla ilma igasuguse viimistluseta, sest naturaalne puit on väga heade libisemisvastaste omadustega. Samas on viimistletud tisleripingil omad eelised: puitu imbuv
õli, vaha või šellak aitab eemaldada võimalikke liimijääke ja muid plekke, sobilik töötlus vähendab ka temperatuurist ja õhuniiskusest põhjustatud nn. puidu elamist. Heal tööpingil võiksid olla ka sahtlid, sest head tugeva põhjaga sahtlid aitavad hoida tööriistad organiseeritult ning kaitsevad neid laastude ja tolmu eest. Viimistletud tisleripink sobib väga hästi ka sisustuselemendiks. Kui tööpind valmistada ühtlaselt ning ilma keskel asuva piluta ja kinnitada pingi jalgade külge pööratavad istmed, saame arvutilaua või köögisaare, mille sarnast pole ühelgi naabril.
Heartwood OÜ poolt teostatud tisleripinkidega ja teiste teostatud töödega saad lähemalt tutvuda ettevõtte Facebooki lehel, klikkides siin: Facebook või klikkides allpool asetseval lingil. Ettevõtte esindajaga saab ühendust võtta meiliaadressil mailheartwood@gmail.com.
Tisleripingid
Heartwood OÜ
Nirgi 6 – 25,
Laagri,
Saue vald,
Harjumaa
Tel: (+372) 5381 8398